Lajmi i fundit:
  • 14:25 Bumçi: Rama-Meta nuk patën vullnet për një deklaratë të përbashkët

  • 13:22 Didi: Policia të mos merret me çështje që nuk i takojnë

  • 13:11 Zjarr në një banesë në Shkodër, digjet një person

  • 13:03 PS: Opozita t’i çojë akuzat në prokurori, të mos bëhet qesharake

  • 12:53 Arrestohet kapiteni i anijës së mbytur në Kore

  • 12:10 Drogë përmes FA-ve, Basha: Rama dhe Kodheli kanë informacion

  • 11:53 Lushnje, ministri Panariti takim me fermerët

  • 11:49 Balla: Ja arsyet e mungesës së deklaratës së përbashkët në PE

  • 10:57 Nishani: Drejtësia, të adoptojë standartet e Bashkimit Evropian

  • 10:55 Turqia do të eleminojë tweet-et me ‘përmbajtje me qëllim të keq’

Autonomia e Vorio Epirit, festojnë Dhima e këshilltari i Kserës, Kalivioti

foto-vorio-epiriGreqi- Ashtu sikurse çdo 17 shkurt, vorioe-piriotët janë mbledhur për të festuar 99- vjetorin e shpalljes së Autonomisë së Vorio Epirit.

Fillimisht u mbajt mesha në kishën e Shën Gjergjit në Athinë, e pastaj pjesëmarrësit vendosën kurora me lule në monumentin e Ushtarit të Panjohur nën himnin kombëtar grek.

Të pranishëm në këtë ceremony të organizuar ishin veprimtarë të shoqatave të Epirit të Veriut në Greqi, Shoqata e Epirit të Veriut dhe Rinia Vorio Epiriotase,
deputeti i PASOK, Pirro Dhima dhe deputetët e Agimit të Artë, Kristos Papas dhe Ilia Panajotaros.

Githashtu merrte pjesë edhe Theofan Kalivioti, kryetar i Rinisë Vorio Epiriote që disa kohë më parë është denoncuar në media nga Aleanca Kuq e Zi se paguhet në shqipëri me taksat e qytetarëve të vendit tonë si këshilltar i minsitrit të Punës, Spiro Ksera, që sipas kësaj partie, paguan një njeri që punon kundër interesave të Shqipërisë.

/IDEA/

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook