Lajmi i fundit:
  • 16:38 Presidenti Bujar Nishani uron festën e Pashkëve

  • 16:58 Kryeministri Erdogan drejt kandidimit për President

  • 16:30 Kievi bën armëpushim për Pashkë në lindje

  • 16:12 Shkon në katër numri i të arrestuarve të grupit të tritolit

  • 16:08 AK: Presionet ndaj gazetarëve ngjallin panik politik dhe shoqëror

  • 16:04 Kryeministri Edi Rama shpërndan legalizimet në Korçë

  • 14:50 Rama në FB: Të dhënat e BSH-së, tejet inkurajuese për rritjen

  • 14:28 Aksident tek mbikalimi i Kamzës në Tiranë, përplasen dy makina

  • 13:38 Akuzat për trafik droge, PS-LSI kërkesë për Komision Hetimor

  • 13:07 Bylykbashi: PD-ja dënon sulmin e Rama-Meta ndaj institucioneve

Pikë karburanti

Tiranë- Ndotja nga karburanti jashtë standarteve të lejuara është shndërruar në një rrezik serioz për cilësinë e ajrit në vend që ndikon drejtëpërdrejtë në shëndetin tonë. Inspektorati Qendror Teknik, IQT, bën me dije se ka gjobitur gjatë vitit 2014 disa subjekte, gjithsej 45, të cilat sipas tij nuk kanë respektuar treguesit e standardit duke qenë jashtë […]

plehra-banane3

Tiranë- Ndotja në kryeqytet vijon të jetë kryefjala e imazheve që vijnë në adresën tonë elektronike për të denoncuar hedhjen e mbeturinave pa kriter dhe vend e pa vend. Ndotja në Tiranë Këto imazhe janë marrë pranë stadiumit “Qemal Stafa” në kryeqytet. Siç e shihni edhe nga fotot, mbeturinave u është gjetur vendi në një […]

uji-kine

Kinë- Kompania më e madhe e naftës në Kinë është fajësuar për ndotjen e ujit që ndikon mbi 2.4 milion njerëz në Lanzhou. Uji në KInë i ndotur Media shtetërore tha se shefi i qytetit për mbrojtjen e mjedisit, Yan Zijiang, fajësoi atë në një rrjedhje nga një tubacion në pronësi të një degë të […]

Foto ilustruese

Tiranë- 80 pemë dekorative i janë shtuar sot gjelbërimit në kryeqytet.   Pemët u mbollen nga bashkia ambientet e shkollës 9-vjeçare “Gjon Buzuku”, duke nxitur sensibilizimin mes të rinjve.  Numri dy i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo tha se vetëm në tre muajt e fundit, në Bashkinë e Tiranës janë mbjellë afërsisht 2 mijë pemë dhe […]

ORIKUMI-PASTRIM5

Vlorë- Në prag të çeljes së sezonit turistik Bashkia e qytetit të Orikumit ka nisur pastrimin e vijës bregdetare duke mobilizuar punonjësit e saj sëbashku me operatorët turistikë.  Çdo vit nga bashkia e qytezës bregdetare organizohen aksione për pastrimin e plazheve nga mbeturina të ndryshme nën sloganin “Për një Orikum të pastër. Në zonë ka […]

plehratirane2014

Tiranë- Ndotja nuk njeh kufij as në qendër të Tiranës. Imazhet janë marrë në rrugën ‘Myslym Shyri’, një nga më të populluarat në kryeqytet. Ndotja në Tiranë Siç duket edhe nga ky imazh skandaloz mbeturinat janë derdhur në rrugë, pranë një kabine telefonike. Askush nuk i largon mbetjet prej andej, madje qytetarët kalojën tërësisht indiferentë […]

protesta-malesi-e-madhe

Pukë/Koplik- Ish-punonjësit e shërbimit pyjornë Pukë dhe Koplik kanë protestuar sot kundër shkarkimit nga puna. Sipas tyre pyjet duhen administruar nga specialistë. Të larguarit nga puna protesojnë  Protesuesit shprehen se Drejtoria Rajonale e Pyjeve nuk duhet të dërgohet në Shkodër, kur mijëra hektarë pyje për të cilat shërben ky institucion janë në rrethin e Pukës.  Dje […]

korce-bore

Tiranë- Edhe pse jemi në pranverë ulja e temperaturave ka sjellë reshje dëbore në disa zona të vendit mëngjesin e kësaj të premte. Dëbora në Korçë Dëbora ka zbardhur kryesisht zonat malore dhe në kryeqytet Mali i Dajtit është zbardhur nga dëbora. Paraditen e sotme rreshje të dendura bore janë rregjistruar në gjithë qarkun duke arritur […]

P-SHIGJETAT-1

Tiranë- Edhe ato pak hapësira të gjelbra që ndodhen në qytetin e Tiranës rezultojnë të ndotura dhe nuk kujdeset njeri për to. Ndotja tek Pallati i Shigjetave Kjo dëshmohet dita-ditës edhe nga imazhet që vijnë në adresën tonë elektronike info@gazetaidea.com, si në rastin e sotëm. Shpresa Veizi ka dërguar në gazetën IDEA fotografitë e mëposhtme […]

djegia-e-gomave

Tiranë- Një tjetër rrezik potencial i shëndetit të njerëzve dhe ndikimit të drejtpërdrejtë në ndotjen e ambientit, është edhe djegia e gomave të përdorura. Ambientalistët kanë kërkuar që qeveria të hartojë një ligj i cili të rregullojë menaxhimin e kësaj lloj mbetje urbane, tejet të rrezikshme për qytetarët dhe ambientin. Sipas ambientalistëve, ligji duhet t’i […]

Faqe 2 nga 6712345.10.Fund