Lajmi i fundit:
 • 10:52 Vjedhja në BSH, mbërrijnë në gjykatë të pandehurit e parë

 • 10:45 Pranga 2 personave tek “Ismail Qemali”, goditën drejtoreshën

 • 10:40 Tifozët e arrestuar të Vllaznisë dhe Tiranës dalin në gjykatë

 • 10:30 Hebrenjtë në Gjermani, kancelarja Merkel: Thesar kombëtar

 • 09:18 Hapet shkolla e mesme ekonomike profesionale

 • 09:08 Rama uron vitin e ri shkollor nga shkolla ‘Ismal Qemali’

 • 08:35 Fushë-Krujë, shpërthen me lëndë plasëse makina e kryebashkiakut

 • 08:11 Ish-guvernatori Ardian Fullani, sot para Apelit kërkon lirinë

 • 07:00 Nis viti i ri shkollor 2014-2015, 32 mijë nxënës, për herë të parë

 • 15:20 Alarm për bombë në një avion libanez

Filmi i 1938-ës që tronditi historinë, femrat me celular në vitet ’30? (FOTO/VIDEO)

tel-kryesoreMisteri se si një grua mund të ketë qenë filmuar duke përdorur një telefon modern celular në vitin 1938 duket se është zgjidhur më në fund. Videoja bardh e zi ku duket një femër e re duke biseduar në një cellular thuhet se është filmuar në një fabrikë në Shtetet e Bashkuara në vitet ’30, ajo ka tërhequr mbi 300.000 klikime në YouTube.

Teoricienët e konspiracionit përshëndetën klipin si dëshmi e udhëtimit në kohë, duke cituar atë së bashku me raste të tjera të filmave të vjetër që tregojnë imazhet e viteve të teknologjisë moderne ekzistuese para se ajo të shpikej.

Por tani një përdorues i YouTube pretendon se gruaja në klip është gjyshja e tij. Përdoruesi thotë se gruaja është me të vërtetë duke përdorur një telefon, por ai është një prototip i zhvilluar paraluftës zhvilluar nga një fabrikë e komunikimit në Leominster, Massachusetts.

Klipi tregon një grua të re të veshur me një fustan elegant të viteve ’30 duke ecur së bashku me një turmë të njerëzve. Ajo duket duke biseduar në një pajisje të mbajtur në vesh, të cilën ajo më pas ul. Ngjan si një telefon celular modern.

Por gjyshja e djalit thotë se firma Dupont kishte një seksion të komunikimit telefonik në fabrikë. “Ata ishin eksperimente me telefonat pa tel. Gertrudes dhe pesë grave të tjera u janë dhënë këto telefona pa tel për t’i provuar për një javë”.

Deri tani nuk ka pasur asnjë verifikim të pavarur të postimit.

Foto    1 / 5

Sediljet prej lëkure

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook 
 • Wendy

  Kot nuk thone se atehere kane jetuar me mire :PPP

 • Wendy

  Kot nuk thone se atehere kane jetuar me mire :PPP