Lajmi i fundit:
  • 16:08 AK: Presionet ndaj gazetarëve ngjallin panik politik dhe shoqëror

  • 16:04 Kryeministri Edi Rama shpërndan legalizimet në Korçë

  • 14:50 Rama në FB: Të dhënat e BSH-së, tejet inkurajuese për rritjen

  • 14:28 Aksident tek mbikalimi i Kamzës në Tiranë, përplasen dy makina

  • 13:38 Akuzat për trafik droge, PS-LSI kërkesë për Komision Hetimor

  • 13:07 Bylykbashi: PD-ja dënon sulmin e Rama-Meta ndaj institucioneve

  • 12:48 PD: Dënojmë kërcënimin e gazetarit Skuqi

  • 12:32 PS: Raporti i BSH-së, përmirësim muaj pas muaji i ekonomisë

  • 11:36 Imzot Rrok Mirdita uron për festën e Pashkëve

  • 11:12 Tiranë, policia shoqëron menaxherët e disa lokaleve të natës

Fregata franceze “AMS Jean de Vienne” vizitë në Portin e Durrësit

jean-de-vienne.jpg-3Durrës- Paraditen e sotme në portin e Durrësit u ankorua fregata franceze “AMS Jean de Vienne”, e cila vjen në vendin tonë në kuadrin e një vizite portuale.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes kjo vizitë është e përfshirë në Planin e Bashkëpunimit Ushtarak Dypalësh, Shqipëri-Francë për vitin 2013.

“Qëllimi i kësaj vizite është planifikimi i stërvitjes ndërmjet anijes franceze  “AMS Jean de Vienne”, anijes shqiptare “Iliria” P-131 dhe zhytësve të Forcave tona Detare”,-thuhet në njoftim.

Sakaq pas bregëzimit të fregatës franceze në portin e Durrësit, komandanti i Komandës së Forcës Detare, gjeneral brigade Qemal Shkurti, do të presë në një takim të veçantë komandantin e anijes franceze, Kapiten i Rangut të Parë Pierre Yves Grente, ndërsa më pas komandanti i fregatës franceze do të pritet në takime të veçanta edhe nga kryetari i bashkisë së Durrësit dhe drejtori i portit të Durrësit.

Në mesditë, shefi i Shtabit të Përgjithshëm i FA-së, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, i ftuar nga komandanti i anijes franceze, Kapiten i Rangut të Parë Pierre Yves Grente, do të bëjë një vizitë në mjediset e anijes franceze “AMS Jean de Vienne”.

Vizita portuale e fregatës franceze “AMS Jean de Vienne” do të përfundojë më datë 7 mars 2013.

Gjatë këtyre ditëve, përveç stërvitjes së përbashkët midis kësaj anije dhe anijes “Iliria” P-131, do të bëhen vizita në bordin e anijes franceze nga efektivë të Forcave Detare, vizita kulturore të personelit të kësaj anije në Portin e Durrësit, ndeshje futbolli ndërmjet ekipit të anijes franceze dhe ekipit të Shtabit të Forcës Detare etj.

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook