Lajmi i fundit:
  • 22:13 Nxirren nga tuneli trupat e viktimave në Rrëshen

  • 21:30 Forcohen masat nga frika e Ebola-s, mbyllen të gjitha shkollat

  • 21:20 Rrëshen, shembet hyrja e tunelit në HEC-in e Qafë Mollës

  • 09:00 AKKP kallezim penal ndaj ish drejtori Elvis Cefa

  • 20:46 G7 paralajmëron Rusinë: Më shumë sanksione nëse nuk tërhiqesh

  • 20:15 Grupet e Interesit në Himarë: Çuçi po dezinformon publikun

  • 19:55 “Lavdrim Muhaxheri i rekrutuar nga BIA serbe”

  • 18:14 PD: Rama i dhuron Frrokut humbjen e dëshmitarit

  • 17:33 Kosova shkarkon të ngarkuarin me punë në Mal të Zi, fyeu Berishën

  • 17:23 Berisha: Kësaj i thonë arratisje spektakolare

“Hapi i parë” i BE-së për të ndihmuar të rinjtë e papunë të Evropës

merkelBruksel- Udhëheqësit e BE-së kanë rënë dakord për të vënë 6 mialirdë euro në skemat e trajnimit të të rinjve, duke pranuar se janë shumë të nevojshme e se krijimi i vendeve do të marrë kohë.

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel, tha se çelësi është përmisimi i konkurrencës dhe jo krijimi i vendeve të reja.

Por një zyrtar i lartë i BE-së e përshkroi shumën si “një pikë në oqean”. Gati një e katërta e njerëzve të moshës 18 deri 25 në BE nuk kanë punë.

Udhëheqësit e BE-së po mbajnë një ditë të dytë të samitit të bisedimeve në Bruksel të premten. Kancelari i Austrisë Werner Faymann e përshkroi iniciativën 6 miliardë euro të punësimit si një “hap i parë”.

Dorina Bilbili/IDEA/

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook