Lajmi i fundit:
  • 21:40 Sekuestrohen 40 kg hashash në portin e Durrësit, arrestohet poseduesi

  • 19:27 Berisha: Tre tritole në 24 orë, vrasje dhe maska

  • 16:38 Presidenti Bujar Nishani uron festën e Pashkëve

  • 16:58 Kryeministri Erdogan drejt kandidimit për President

  • 16:30 Kievi bën armëpushim për Pashkë në lindje

  • 16:12 Shkon në katër numri i të arrestuarve të grupit të tritolit

  • 16:08 AK: Presionet ndaj gazetarëve ngjallin panik politik dhe shoqëror

  • 16:04 Kryeministri Edi Rama shpërndan legalizimet në Korçë

  • 14:50 Rama në FB: Të dhënat e BSH-së, tejet inkurajuese për rritjen

  • 14:28 Aksident tek mbikalimi i Kamzës në Tiranë, përplasen dy makina

Pamje fantastike e të rrezikshme në liqenin e ngrirë, të krijuara nga gazi metan (FOTO)

gazi-kryesorePamjet që shihni mund t’u duken mjaft fantastike dhe një vepër magjike e nënës natyrë. Në të vërtetë vërtetë është një krijim natyror, por njëkohësisht edhe një minë me sahat.

Ajo që shihet janë pamje fantastike të krijuar në liqenin Abraham në Kanada, pasi gjatë momentit të ngrirjes së tij ka pasur çlirime gazi dhe janë krijuar pamje vërtet fantastike. Për ata që nuk e njohin këtë zonë, duket diçka shumë e bukur, por për banorët vendas ky liqen është një rrezik mjaft i madh.

Bulëzat janë të mbushura me gaz metan, dhe liqeni ka filluar të shkrijë. Kur ky proces të mbarojë gazi do të çlirohet në ajër dhe kjo është mjaft e rrezikshme sepse ai është tepër i ndesshëm. Gazi metan krijohet nga dekompozimi i mbetjeve të kafshëve apo bimëve.

Foto    1 / 8

NMP.tif

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook