Lajmi i fundit:
  • 19:29 Arvizu flet pas votimit të reformës territoriale në Kuvend

  • 19:19 Miratohet me 88 vota pro pr/ligji për reformën territoriale

  • 18:45 Ebola, OBSH njofton 100 milion dollarë përgjigje emergjente

  • 18:35 Mat, banorët kundër reformës. Bllokohet rruga Burrel-Tiranë

  • 16:15 Rihapet rruga Tiranë-Elbasan, e bllokuar për 2 ditë

  • 16:03 Niko Peleshi flet për reformën territoriale në Kuvend

  • 16:00 Ebola, Sierra Leone shpall emergjencën e shëndetit publik

  • 15:41 Në Kuvend mbërrin edhe ambasadori i SHBA-së Arvizu

  • 15:08 Reforma territoriale, Dule: Cenohen të drejtat e minoriteteve

  • 14:01 CEZ, Gjiknuri: Negocitatat, në prani të ndërkombëtarëve

Protestuesit në Dibër të Madhe: Partia politike e dibranëve është Radika

Dibër- Një tjetër protestë është zhvilluar sot në mbrojtje të lumit Radika. 

“Partia Politike e Dibranëve është Radika”.

Kjo ka qenë motoja e tubimit të madhe sot, me të cilën u tubuan qytetarët e Dibrës së Madhe.

radika_6diber-14-mars

Tubimi sot në Dibër të Madhe

Tubimi u organizua në sheshin “Skënderbe” të Dibrës së Madhe, në të cilën merrnin pjesë edhe përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Shkup.

Edhe pse është periudhë zgjedhore, qytetarët në Maqedoni i janë larguar tubimeve politike dhe po iu bashkohen protestave të mbrojtes së lumit.

Në protestë ishin edhe qytetarë nga mbarë trojet Shqiptare. Tubuesit thanë se kjo është hera e fundit që zhvillohet një protestë paqësore, pasi nëse nuk dëgjohet zëri i tyre, ata do përshkallëzojnë protestat.

“Të gjithë dibranët e dinë, se kjo është një politikë serbe dhe greke. Të gjithë e dinë se më këtë projekt i bëhet dëm popullit shqiptar se dëshiron ujin e bekuar radiksë ta marrin dhe të drejtojnë në Vardarin e qelbur”, tha kreu i Këshillit, Bashkim Mashkulli.

Protestuesit i kërkuan qeverisë së Tiranës dhe Prishtinës të mbajnë qëndrim të fortë kundër çdo projekti që parashikon devijmin e lumit Radika.

Kjo është protesta e disatë që qytetarët në Dibër të Madhe kanë zhvilluar për të kundërshtuar prekjen e ujërave tëlumit Radika.

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook