Lajmi i fundit:
  • 21:38 Shkodër, nënë e bir janë qëlluar nga djali/vëllai

  • 21:29 Shkodër, qëllohet me armë zjarri nënë e bir në Dukagjin

  • 08:45 Vrasje e trefishtë në Korçë, buri vret gruan, fëmijën dhe veten

  • 19:00 Mirela Kastro përgenjështron mediat ndërkombëtare: Jam gjallë

  • 18:49 KE reagon për reformën në drejtësi: E nevojshme për gjyqësorin

  • 18:45 Papunësia, Spanja në ditët e saj më të mira

  • 18:24 PD: Rama vijon të heshtë për agresionin ndaj opozitës

  • 17:45 Barcelona paguan një shumë rekord për 30-vjeçarin Mathieu

  • 17:35 Vajza e Presidentit kubanez mes të humburve në avion

  • 17:28 Dorëhiqet kryeministri i Ukrainës

Reshjet e shiut, rritet niveli i ujit në HEC-in e Fierzës

fierzaKukës- Rreshjet e rëna gjatë ditëve të fundit duket se e kanë përmirësuar situatën hidrike në hidrocentralet e vendit.

Mësohet se dje dhe sot ka pasur një rritje të nivelit të ujit në HEC-in e Fierzës.

Niveli i ujit ka shkuar mbi 295 metër, ndërsa prurjet kanë qenë 300 metër kub ujë në sekondë. Shkak duhet se është bërë edhe shkrirja e borës në majat e maleve, por kjo ka rritur rrezikun e përmbytjeve, pasi niveli maksimal i ujit në basen që përbën rrezik është 297 metër.

Megjithatë përmbytjet e para kanë nisur në fshatin Breg Lumë të komunës Tërthore, ku disa parcela toke janë nën ujë.

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook