Lajmi i fundit:
 • 20:08 Vjedhja e Energjisë, Ardian Çipa: 13 të arrestuar ditën e sotme

 • 19:12 Tiranë, atentat me armë zjarri ndaj një personi

 • 18:23 Mbahet forumi për paketën fiskale, flet ministri Cani

 • 18:14 Kryeprokurori Llalla intervistë për “Zërin e Amerikës”

 • 18:03 Ilir Meta takon Presidentin e Parlamentit të Marokut

 • 17:27 Vlorë, shpërthen në flakë një automjet

 • 16:49 Përfundon takimi mes Edi Ramës dhe Bujar Nishanit

 • 16:37 Aksioni ndaj energjisë, arrestohen dy elektriçistë në Gjirokastër

 • 15:51 Kryeprokurori Llalla takohet me zyrtarë të DASH

 • 15:04 Qeveria heq pezullimin për 6 universitete private

Sarandë, ekspozita e Halitit dhe Papës sjell detin në pikturë e skulpturë

Beb_helidon-halitiSarandë- Deti i Sarandës, tashmë që ka hyrë zyrtarisht edhe sezoni i verës, vjen për pushuesit dhe turistët edhe në telajo.

Galeria e Artit në Sarandë po ekspozon përgjatë punime të kombinuara në pikturë dhe skulpturë të autorëve të njohur Helidon Haliti dhe Odise Papa.

Për herë të parë, qyteti bregdetar dhe Galeria e Artit i ka kushtuar këtë sezon turistik, një ekspozitë atë që e identifikon më së miri si qytet, detin e kaltër.

Helidon Haliti në pikturë dhe Odise Papa në skulpturë sjellin reflektimet e tyre personale lidhur me detin, duke i sjellë veprat e tyre si përjetime personale për detin, në forma abstrakte.

Duke bërë që çdo pikturë, të jetë një përjetim që të shkakton qëndrimi pranë detit…
Brenda pikturave gjen bashkëjetesën e njeriut me ujërat, qiejt, pemët ,peshqit, bimësinë e nënujit, yjet e avionët.

Odise Papa sjell të harmonizuara me pikturën, 28 vepra në skulpturë me figurë qëndrore detin. Skulptura si “Notari” e “Vozitësi”në bronx, “Sirena” e “tritoni” në mermer apo “Venus” e “Kokëcekici” në alumin janë duke tërhequr vëmendjen e vizitorëve.

Drejtori i galerisë Lefter Ceko piktor ka thënë se kjo ekspozitë, që edhe sipas tij, po tërheq vëmendjen e mjaft vizitorëve, është edhe përmbajtja më interesante që mund të sillej për sezonin turistik.

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook 
 • eri

  Sa mire, cfare ndjesi e bukur :)