Lajmi i fundit:
  • 15:02 Ambasadori francez: Fokusohuni te ndërtimi i procesit jo tek datat

  • 13:03 Ristani: Rilindja në Shqipëri, burim barcaletash

  • 12:45 Vrasja e dy grave në Durrës, ‘arrest me burg’ për autorët

  • 12:30 Pogradec, prishja e ndërtimeve pa leje, vdes 1 person

  • 12:12 Eduard Halimi deklaratë mbi ligjin për KLD-në

  • 12:00 IS-i propogandë përmes videolojërave

  • 11:00 Nis ndërtimi i Korridorit Jugor të Gazit

  • 10:53 Vlorë, nxënësi plagos me armë zjarri në shkollë bashkëmoshataren

  • 10:33 Gjyqi ndaj Shpëtim Gjikës shtyhet për më 7 tetor

  • 10:30 Ndryshimet klimatike, protesta në mbarë botën për masa urgjente

Sërish “Pallati 176”, guximi i të rinjve për të zëvendësuar Jovan Bregun (FOTO)

—-Nga Mila Hysotoci—-

Tiranë- Komedia e pavdekshme shqiptare “Pallati 176” u shfaq në skenën e Teatrit të Metropolit  me një njëjtin subjekt dhe skenar, por e interpretuar nga djem dhe vajza të rinj të profileve të ndryshme, por të pasionuar pas teatrit.

teatri1

Momente nga shfaqja

Përreth 3 muaj janë përpjekur të sjellin komedinë e njohur batutat dhe skenat e së cilës janë ende të përdorshme dhe shkaktojnë humor tek shqiptarët. Ndërkohë risia në këtë shfaqje është se personazhi i Perikliut vjen i interpretuar nga një vajzë. Të mësuar më personazhin legjendar të humorit, Jovan Bregu, nën interpretimin e të ndjerit Roland Trebicka, tashmë një brez i ri aktorësh po përpiqet që ta rikthejë këtë komedi brilante nën interetues të rinj. Brezi i akotrëve që i dhënavë asaj përmasat e një vepre të pavdekshme humori, ose nuk jetojnë ose janë në një moshë të vjetër. E megjithatë vepra e tyre është ende një nga më të shikuarat, edhe pse thuajse të gjithë mund të kujtojnë gati cdo batutë të saj. Por për tu përshëndetur është nisma e aktorëve të rinj, të cilën duan të futen në rrugën ë vështirë të aktrimit me një komedi të tillë.

Edhe pse të mësuar me personazhet e vjetër të “Pallatit 176”, spekatorët e mirëpritën dhe mbështetën guximin e të rinjve.  Ndërkohë që mbetën të zhgënjyer nga i ftohti i madh në sallë, i cili shoqëron në fakt spektatorët në çdo sallë të Tiranë kur guxojnë të ndjekin aktivitete artistike.

Foto    1 / 4

Sërish “Pallati 176”, guximi i të rinjve për të zëvendësuar Jovan Bregun

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook