Lajmi i fundit:
  • 15:10 Ramos-Ronaldos: Duhet të zbatosh ligjet e skuadrës

  • 14:10 BE heton blerjen e WhatsApp

  • 13:50 Basha: E papranueshme rrëzimi i dekreteve të Nishanit

  • 13:20 Arsimi profesional, Veliaj: Drejtuesit e pakualifikuar do largohen

  • 13:04 Shkatërrohet rrjeti i prostitucionit në Durrës, 7 të arrestuar

  • 11:32 Erdogan vizitë në Qipro, rrit në kulm tensionin mes Ankarasë e Athinës

  • 11:01 Amnesty International: ISIS po bën pastrim etnik

  • 11:03 Vjedhja në BSH, prokuroria siguron të dhënat pasurore

  • 10:08 I shpërthen granata në dorë, humb jetën një person në Krumë

  • 10:01 Xhihadistët shqiptarë në Siri, Bushati: Izolim fenomenit

Studimi: Depilimi i bikinit me dyll, infeksione gjenitale dhe lëkure

bikini-me-dyllGratë që përdorin metodat moderne të depilimit me anë të dyllit në zonën e bikinit, kanë më shumë gjasa për të marrë infeksione të lëkurës, paralajmërojnë mjekët.

Heqja pubike e qimeve mund të rrisë rrezikun e një infeksioni shumë ngjitëse të lëkurës në formë virale, kanë paralajmëruar studiuesit francezë. Ata gjetën ‘ mikro trauma’ të shkaktuara nga depilimi mund të ndihmojnë përhapjen e kontagjentit Molluscum.

Infeksion viral mund të përhapet me lehtësi nëpër lëkurë në kontakt me dikë që është i infektuar, ose ajo mund të kalojë duke prekur objekte të kontaminuara, të tilla si një fanellë apo peshqir.

Ajo është relativisht e zakonshme në fëmijë dhe njerëzit me imunitet të komprometuar nga sëmundje ose mjekim. Megjithatë, ajo mund gjithashtu të kalojë nga seksi, dhe gjatë dekadës së kaluar numri i rasteve të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme është rritur.

Hulumtuesit, të cilët e publikuara gjetjet e tyre në British Medical Journal, donte të dinte nëse rritja e numrit të infeksioneve të tilla ishte i lidhur me rritjen e popullaritetit të heqjes së qimeve në mënyrë pubike në mesin e pacientëve të cilët vizituan një klinikë private lëkurës në Nisë, Francë, midis janarit 2011 dhe mars 2012.

Çfarë është Molluscum CONTAGIOSUM?

Molluscum contagiosum është një sëmundje njerëzore shkaktuar nga një infeksion me një poxvirusit. Virusi transmetohet nga njeriu në njeri-dhe shkakton shenja të vogla rrethore të lëkurës, të cilat mund të jenë me ngjyrë mishi, të bardhë, i tejdukshëm ose të verdhë.

Infeksioni përhapet nga dikush që vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me një plagë (në të rriturit kjo është shpesh kontakt seksual), por ajo mund të përhapet nga kontakti me objektet e kontaminuara të tilla si peshqir, rroba apo lodra.

Nga 30 njerëz të infektuar me Molluscum contagiosum gjatë kësaj kohe, gjashtë ishin gra, dhe mosha mesatare e grupit ishte 29.5.

Shenjat e infektimit ishte përhapur deri në bark në katër raste dhe në kofshët në një. Hulumtimi i tyre ka treguar se midis viteve 2002 dhe 2010 rreth 16.000 njerëz në vit në SHBA (142.144 të rriturve në total) përfunduan në dhomat e urgjencës me lëndime gjenitale.

Arisa Liço/IDEA/

Na ndiqni në: @GazetaIdea në Twitter/Gazeta Idea (Faqja Zyrtare) në Facebook